Дизайн мисленето е заложено в ДНК-то на някои от най-успешните компании в световен мащаб. Творческият процес на тези организации е пропит с емпатия и страст към разрешаването на реални проблеми. Те не се страхуват да извървят няколко километра в обувките на своите клиенти. Това им дава възможност да усетят, съответно и да удовлетворят, реалните потребности на ползвателите на техните услуги и продукти, дори тези желания да не са изказани на глас.
Прогресивните фирми инвестират завидни ресурси в това да улеснят максимално интеракцията на клиентите със своите продукти, както и да обогатят цялостното им преживяване. Създаването на иновации, които да са от полза на потребителите, е в основата на тяхната работа.
Дори да смятате, че мислите в глобален мащаб и усещате необходимостта да внедрите дизайн мисленето в производствения процес на своята компания, трябва да имате предвид онова, което може да ви препъне по пътя. Въвеждането на подобна иновативна концепция в среда, в която дизайн мисленето не е познато, може да се окаже по-трудно, отколкото мислите. Особено ако хората, които вземат решения, се страхуват да не се стигне до провал. Именно те се нуждаят от ясни метрики, с които да измерват успеха на начинанието.
Нещо повече – лидерите в екипа обичайно трябва да се съобразяват с разпорежданията на някой друг, дори и да имат желание да използват иновативни инструменти, с които да разширят кръгозора на своя екип. Не е изключено да са с вързани ръце, тъй като изпълнителният директор не позволява екипът да отприщи пълния си потенциал и креативна енергия. Впускането в това изживяване, дори то да може да намали техните разходи за лансиране на продукти и услуги в дългосрочен план и да направи лансирането на продукта по-лесно, все още се приема за сериозен риск.
Как бихте могли да убедите хората, които вземат решения да прегърнат дизайн мисленето, да го въведат в среда, която не толерира кардинални трансформации? Кой е най-надеждният и безболезнен начин да въведете тази концепция в своята организация?
Това да участвате в един уъркшоп или обучение по дизайн мислене не е достатъчно. За разрeшаването на проблеми, които трябва да бъдат разглеждани с предимство, е необходимо непрекъснатото да инвестирате в обучението на екипа, който трябва да се състои от хора от различни отдели.
1. Стъпка по стъпка
Разгръщането на дизайн мисленето като концепция и отприщването на креативността не се случват с едно щракване на пръсти. Промяната на нагласите на хората от екипа ще отнеме известно време. Въведете останалите в методологията, за да можете да навлезете последователно в петте фази – емпатия, дефиниране, генериране на идеи, прототипиране и тестване.
Трябва да проведете малки експерименти, които да позволят на екипа ви да събере необходимите данни, да тества често продукта или услугата, както и да изпробва въплъщаването на този процес в друг казус. В крайна сметка всяка седмица ще трябва да отделяте час-два за развиване на тези умения или за започване на малък проект. Когато се почувствате по-уверени, можете да развиете компанията си, прилагайки методологията в разработването на всичките си бизнес идеи.
2. Открийте хората, които мислят в бъдеще време
В организацията ви има хора, които приемат съвсем естествено промените, вникват в новите концепции, попиват знания и бързо придобиват нови умения. Вие знаете кои са те. Опитайте да ги мотивирате да отделят повече време, за да учат и да работят с хора, които имат проблеми с разбирането на концепциите, които бихте искали да развиете.
Дайте възможност тези, които лесно възприемат тази методология, да създадат мрежа от поддръжници. Всички те могат да влязат в ролята на мисионери, които проповядват дизайн мисленето. Те могат да ви ударят рамо при представянето на концепцията пред хората, които вземат решения във вашата компания, както и да помагат в обученията на останалите служители.
3. Насърчавайте сътрудничеството между отделите
Имплементирането на дизайн мисленето се случва най-добре, когато в процеса са включени хора с различни професии и гледни точки. Без значение дали провеждате уъркшоп, който има за цел да ограмоти хората във вашата организация за дизайн мисленето, или започвате нов проект и искате да придобиете впечатление за методологията, включете участници, които не работят в един и същ департамент и могат да дадат различен привкус на идеите, които се генерират.
4. Не се влюбвайте в първата си идея
Никак не е трудно да поискате да развиете най-обещаващата си идея, да се впуснете в самозаблуждения, че тя е окончателното решение за вашите проблеми. Особено ако тази концепция е вдъхновена от по-висшестоящ мениджър. Повечето проблеми са по-сложни, отколкото си мислим. Една обещаваща идея, която е реализирана без да бъде направен неин прототип и тя да бъде валидирана, може да се срине, особено ако предположенията ви се окажат погрешни. Освен това ще сте стигнали до решение, което не работи. В крайна сметка губите много време, енергия и пари.
Изпробвайте различни подходи. Вероятно ще се вдъхновите да обедините няколко идеи в една, за да получите по-добра и успешна услуга.
5. Предефинирайте възгледите си, свързани с провала
Прекършете стереотипа, свързан с провала и се поучете от грешките още в ранните стадии на създаването на своя продукт. Може да се окаже, че идеята ви е неуспешна, особено ако преподложенията ви са били неправилни. Но по думите на Дейвид Кели, основател на IDEO, ако се провалите по-бързо, ще успеете по-скоро.
Правенето на грешки ви дава много възможности за учене, което в крайна сметка ще доведе до нови прозрения, опит и завиден успех. Целта е да потвърдите своите предположения, преди да продължите напред и да реализирате целите си. Следете целия процес и вземете решение как ще измервате резултатите.
- Фабрика 360
-----
Имате нужда от подкрепа при създаването на услуги и продукти с фокус върху клиента? Пишете ни на hey@fabrica360.eu и ще ви помогнем да разрушите коловозите във вашата организация и да изградите култура, поощряваща иновациите. --- Разгледайте обучителните ни програми "Креативно лидерство" и "Дизайн мислене". Сега напълно адаптирани и за онлайн формат. --- За още вдъхновение на тема дизайн, креативност и иновации, посетете нашия Design and Creativity shop. ---
Comments